Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna daje możliwość uzyskania środków finansowych pod zastaw posiadanej nieruchomości, zatem nie jest jednoznaczna z kredytem hipotecznym. Pieniądze uzyskane w ramach pożyczki hipotecznej mogą być spożytkowane na dowolny cel. Popularnym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna na remont domu lub mieszkania. Warunkiem jej uzyskania jest brak hipoteki na innego właściciela nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie dla banku.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Zabezpieczenie w postaci nieruchomości sprawia, że taki produkt finansowy jest bezpieczny z punktu widzenia kredytodawcy, dlatego też pożyczka hipoteczna jest jednym z tańszych sposobów na uzyskanie większej gotówki na dowolny cel. Pożyczka sięga zwykle kwoty stanowiącej 80% wartości zastawianej nieruchomości, co wystarcza na pokrycie potrzeb takich jak remont domu, zakup samochodu czy organizacja wesela. W niektórych przypadkach spłata innych zobowiązań pożyczką hipoteczną jest dobrym rozwiązaniem – jej koszty mogą być zauważalnie mniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Jedynym podobieństwem między tymi produktami finansowymi jest fakt, że w obu przypadkach hipoteka na nieruchomości stanowi zabezpieczenie banku. Celem kredytu hipotecznego jest zakup lub budowa nieruchomości, natomiast do uzyskania pożyczki hipotecznej nieruchomość musimy posiadać już wcześniej. Do tego kredyty udzielane są wyłącznie przez banki, podczas gdy pożyczkę można uzyskać także w instytucjach pozabankowych.

Kto może dostać pożyczkę hipoteczną?

O pożyczkę hipoteczną mogą starać się osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami mieszkania lub domu. Po otrzymaniu wniosku bank sprawdza zdolność i historię kredytową oraz analizuje stabilność zarobków. Zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości powoduje, że wkład własny w pożyczce hipotecznej nie jest wymagany.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o pożyczkę hipoteczną?

Droga do uzyskania pożyczki hipotecznej jest podobna do tej związanej z kredytem hipotecznym i zaczyna się od złożenia wniosku. Potrzebujesz do tego:

Na podstawie wniosku i powyższych dokumentów pożyczkodawca ocenia zdolność kredytową, analizuje dane nieruchomości i wydaje decyzję.